Kas oled kuulnud Omaraha nime ning oled mõelnud, mida see ettevõtte endast kujutab? Just sellele olulisele küsimusele annab käesoleva arvustusega Rahameister vastuse.
Rahahäda juhtub ikka – see on täiesti arusaadav.
Küsimus on aga selles, kas kodumaine Omaraha on laenu võtmiseks õige koht?
Või on hoopis olemas paremaid alternatiive?
Loe edasi ja saad teada – siin on kuus olulist asja, mida sa võiksid teada Omaraha kohta enne, kui asud laenu võtma:
1. Kas Omaraha saab usaldada? Ettevõtte põgus tutvustus:
Omaraha on üks tuntumaid laenuandjaid Eestis, eristudes ühe omaduse poolest: ettevõtte teenuste hulka ei kuulu mitte tavapärased kiirlaenud, vaid tegemist on hoopis ühisrahastusplatvormiga.
Brändi taga peitub Haapsalust pärit ettevõte Omaraha OÜ, mis loodi 2011. aastal – siis, kui ühisrahastus oli Eestis veel lapsekingades.
Võib isegi öelda, et Omaraha andis tõsise hoo sisse kogu ühisrahastuse valdkonnale Eestis!
Omaraha on üsna rahvusvaheline paik – laene on antud juba 46 riigis asuvatele laenusoovijatele. Aja jooksul on laene väljastatud enam kui 47 miljoni euro eest, kasutajaid on portaalil üle 147 tuhande.
Need numbrid on lausa aukartust äratavad.
Arvestades ettevõtte lennukat kasvu ja kodumaist olemust, ei ole kahtlustki, et Omaraha on legitiimne ettevõtte. Nende kontor on endiselt Haapsalus, seega saab igaüks alati Omarahaga väga kergelt ühendust võtta.
2. Omaraha laenud: milliseid laene Omarahast võtta saab?
Enne, kui Rahameister räägib lähemalt Omaraha laenusummadest ja muudest detailidest, on oluline selgitada ühte konksukohta.
Nimelt, Omaraha ise ei ole laenuandja.
Täpselt nii – Omaraha on ainult vahendaja. Tegelikult toimub portaali kaudu laenamine inimeselt-inimesele: igaüks saab registreeruda lehel investorina ja anda teistele inimestele laenu.
Laenuvõtja külje pealt on asi aga täpselt samasugune nagu tavalises laenufirmas. Laenamine käib Omaraha kaudu, kuid konks seisneb lihtsalt selles, et laenu ei anna mitte konkreetselt Omaraha, vaid investorid, kes on registreerunud lehel.
Omaraha vahendusel saab laenata tagatiseta 50 – 10 000 eurot, seda 3 kuuks kuni 5 aastaks. Mis puudutab kulukust, siis intress sõltub investoritest, kuid võib olla ka üksnes 8%.
Portaalis on võimalik laenu võtta ka oma sõiduki tagatisel. Summad ja kõik muud tingimused jäävad aga samaks, seega võid olla kindel, et saad laenata kuni 10 000 eurot mõlemal juhul.
Üks punkt, mida aga meeles hoida, on see, kui suure summa sa reaalselt kätte saad. Taotletavast summast arvestatakse maha lepingutasu ja makse tagatisfondi – see tagatisfond on oluline investorite jaoks, tagades, et investor saab oma raha tagasi.
Kuna pisut raha läheb summast maha, siis ei saa sa näiteks 1000 euro laenamisel kätte 1000 eurot, vaid hoopis 950 eurot. Sellega tasub arvestada juhul, kui sul on vaja näiteks kindlasti üle tuhande euro suurust laenu.
3. Millised on Omaraha laenude tingimused?
Kuigi Omaraha ise ei ole laenuandja, tegelevad nad laenulepingute vahendamisega, seega käib kogu toiming Omaraha kaudu. Laenuvõtja ja investor ei saa kunagi teada, kellega tegemist on kummagi poole puhul: kõik on anonüümne mõlema poole jaoks, sest toiming käib Omaraha kaudu.
Sarnaselt teistele Eesti laenuandjatele jälgib ka Omaraha väga rangelt erinevaid nõudeid, millele üks laenusoovija peab vastama. Selleks, et Omaraha vahendusel laenata, pead sa:
- olema vähemalt 21-aastane;
- elama alaliselt Eestis või mujal Euroopa Liidus;
- omama kehtivad ID-kaarti või passi – see on vajalik isikutuvastuse jaoks;
- tõestama, et sul on korrapärane sissetulek – esitada tuleb 6 kuu pangakonto väljavõte;
- olema puhas maksehäiretest – sul peab olema korralik maksekäitumise ajalugu.
Kui vastad nendele tingimustele, ei tohiks laenu saamisega tekkida probleeme.
4. Kuidas laenu taotleda
Arvestades, et Omaraha on olemuselt natuke teistsugune laenufirma, siis tuleb arvestada, et ka taotlemisprotsess on pisut erilaadne.
Laenu saamiseks tuleb registreeruda Omaraha portaalis ning esitada mõned andmed, sealhulgas info oma sissetuleku kohta. Pärast seda teeb portaal kiire krediidikontrolli, mille käigus selgitatakse välja, kas sul on mingeid krediidiprobleeme.
Selle krediidikontrolli järgselt määratakse skoor, mille alusel valivad investorid, kas soovivad sinu laenusummasse oma raha investeerida.
Oma krediidiskoori saab tõsta, kui saadad Omarahale uuesti oma kuue kuu pangakonto väljavõtte – näiteks, kui leidsid parema töökoha ja palk on kõrgem, võid esitada uue väljavõtte ja see tõstab su krediidiskoori.
Seejärel pead oma taotluse tulemust natuke aega ootama. Portaal koostab parima võimaliku pakkumuse, mis vastab sinu soovitud laenule – st laenusummale ja -perioodile – ning kui see pakkumus sobib sulle, sõlmitaksegi laenuleping.
Kui oled laenulepingu allkirjastanud, kantakse laenuraha sinu virtuaalkontole, mille kaudu saad raha kanda oma pangakontole. Kogu see toiming ei pruugi võtta sugugi kauem kui paar tundi, eriti kui sul on pangakonto SEB pangas, just nagu Omarahal.
5. Laenu tagasimaksmine
Nagu võid juba arvata, siis käib ka laenu tagasimaksmine Omarahas pisut teistmoodi.
Kogu laenusumma liigub läbi virtuaalkonto. Näiteks pärast laenu kättesaamist kantakse see sinu virtuaalkontole, kustkaudu saad summa kanda oma pangakontole.
Laenu tagasimaksmiseks tuleb sul aga kanda raha oma virtuaalkontole. Sealt võetakse kuumakse ja see kantakse automaatselt investoritele, kes andsid oma raha sinu laenu jaoks.
Kõik käib nii lihtsalt nagu üks-kaks-kolm: ei mingit mure, sa pead lihtsalt veenduma, et sinu virtuaalkontol oleks raha.
Tagasimakstava summa kuumaksed sõltuvad täielikult pakkumisest, kuid enne laenulepingu allkirjastamist näidatakse sulle maksegraafikut. Kui see sulle ei sobi, on sul alati võimalik keelduda.
Makseraskuste korral aitab Omaraha nii nagu oskab, näiteks on võimalik sõlmida lepingupikendus või midagi muud, mis aitab makseprobleemidega toime tulla.
6. Omaraha vs konkurendid
Kui võrrelda Omaraha laene konkurentidega, siis on tegelikult Omaraha väga mõistlike tingimustega. Näiteks 1000 euro laenamisel 12 kuuks on intress umbes 12%, mis on üks madalamaid kogu turul.
Omaraha puhul sõltub aga saadav intress suuresti sinu krediidiskoorist. Mida parem on sinu krediidiskoor, seda suurema tõenäosusega saad soodsa intressiga laenu.
Üks vähestest Omaraha miinustest on intressivabade laenude puudumine. Selle poolest särab näiteks Ferratum, kust on võimalik laenata üheks kuuks väike summa ilma igasuguse intressita.
Kui tahad olla kindel, et Omaraha on sinu jaoks parim valik, tasub küsida mitu pakkumist erinevatest laenufirmadest – nii saad võrrelda maksegraafikuid ning veenduda, et leiad enda jaoks parima variandi.
Kui otsid aga soodsat intressi, siis võib Omaraha olla üks kõige paremaid laenuandjaid.
Kokkuvõte
Omaraha on kahtlemata üks kõige omapärasemaid laenuandjaid Eestis. Ühisrahastus on aina kasvava tähtsusega ning Omaraha on selle valdkonna lipulaev. Tuhanded investorid ja laenuvõtjad on jäänud ettevõttega rahule, seega usub Rahameister, et tegemist on usaldusväärse laenuvariandiga.
Kui tahad veenduda ise Omaraha kvaliteedis, suundu nende kodulehele ja täida taotlus!
Sul on juba kokkupuuteid Omarahaga? Jäta julgelt oma kommentaar ja anna teada, kuidas laenuvõtmine sujus.